Światowy Dzień Chleba

18 Październik 2021 r.
Redaktor: pienkosm
Światowy Dzień Chleba

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba. “Smyki” z tej okazji postanowiły własnoręcznie przygotować chleb, jako symbol polskiej gościnności i otwartości. Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt. “Od ziarenka do bochenka” dzięki której dzieci poznały etapy rozwoju i wzrostu ziarna, jego obróbkę oraz sam proces pieczenia chleba. Celem zajęć było zgromadzenie informacji skąd się bierze mąka, zapoznanie przedszkolaków z kolejnymi etapami produkcji chleba, a przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza. “Smyki” bogatsze o to cenną wiedzę, przystąpiły do pracy. Dzieci miały możliwość brać udział w poszczególnych etapach przygotowywania ciasta na chleb. Następnie długo i dokładnie je zagniatały do momentu, aż ciasto było gotowe. Ciocia Ania odstawiła je do wyrośnięcia, a później ponakładała na blaszki i upiekła. Gdy chleb trochę ostygł, ciocia Ania przyniosła “Smykom” na spróbowanie ich wypieki. Dzieci jeszcze nigdy nie jadły chleba z takim apetytem, poszły dwie całe blaszki i już pytają, czy codziennie będą mogły jeść własnoręcznie pieczony chleb 🙂